Kierowanie nieletnich do młodzieżowych ośrodków wychowawczych

Praktyczne opracowania

Komentarze praktyczne to publikacje autorskie pisane na zamówienie Wolters Kluwer. W komentarzu praktycznym autor omawia konkretne zagadnienie związane z procesem stosowania prawa koncentrując się na rozwiązaniu problemów, które mogą pojawić się w jego trakcie.

Komentarz do ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich

Postępowanie w sprawach nieletnich. Komentarz

W programie LEX Prawo Oświatowe znajduje się jeszcze 2 praktycznych opracowań na ten temat
Zamów dostęp testowy i od razu zyskaj dostęp do wszystkich treści

Pytania i odpowiedzi

Pytania i odpowiedzi to dokumenty autorskie, w których specjalista wyjaśnia problem prawny przesłany do Redakcji przez Użytkowników. Odpowiedź oparta jest o przepis prawa, poglądy interpretacyjne organów orzeczniczych oraz doktryny prawnej a także praktykę organów administracji.

Co powinien zrobić dyrektor liceum ogólnokształcącego dla dorosłych, jeżeli słuchacz, który ma zostać umieszczony w młodzieżowym ośrodku wychowawczym, chce nadal kontynuować naukę w liceum?

Jesteśmy niepubliczną szkołą ponadgimnazjalną o uprawnieniach szkoły publicznej. Prowadzimy liceum ogólnokształcące dla dorosłych. Dyrektor wydziału edukacji wystąpił do nas z pismem o przekazanie kopii dokumentacji szkolnej niezbędnej do umieszczenia naszego słuchacza w młodzieżowym ośrodku wychowawczym.Co w tej sytuacji powinien zrobić dyrektor liceum ogólnoksz...

Ile godzin zajęć opiekuńczo-wychowawczych powinno przypadać na internat specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego dla młodzieży z lekkim upośledzeniem umysłowym?

Ile godzin zajęć opiekuńczo-wychowawczych (etatów) powinno przypadać na internat specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego dla młodzieży z lekkim upośledzeniem umysłowym, w którym jest 5 grup wychowawczych?Internat dostępny jest dla wychowanków od niedzieli do piątku.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 7 marca 2005 r. w sprawie ramowych sta...

Czy SOSW, przy którym istnieje szkoła podstawowa, gimnazjum i szkoła zawodowa, powinien prowadzić księgę uczniów osobno dla każdego rodzaju szkoły i dodatkowo księgę wychowanków?

Czy specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy, przy którym istnieje szkoła podstawowa, gimnazjum i szkoła zawodowa, powinien prowadzić księgę uczniów osobno dla każdego rodzaju szkoły i dodatkowo księgę wychowanków?W SOSW prowadzi się księgę wychowanków dla całego ośrodka, z chronologicznymi wpisami według przyjęcia do placówki oraz księgi uczniów odrębnie dla każdej...
W programie LEX Prawo Oświatowe znajduje się jeszcze 17 pytań i odpowiedzi na ten temat
Zamów dostęp testowy i od razu zyskaj dostęp do wszystkich treści

Wzory dokumentów

Wzory pism i umów, będące nieocenioną pomocą w przygotowaniu własnego dokumentu. Są to zarówno dokumenty przygotowane przez autorów jak też urzędowe w dogodnych formatach: do wypełnienia lub obliczeń.

Przeniesienie nieletniego wychowanka do innego zakładu.

Postanowienie o uchyleniu środka wychowawczego w postaci nadzoru kuratora sądowego.

Postanowienie o zmianie środka wychowawczego z umieszczenia nieletniego w młodzieżowym ośrodku socjoterapii na ustanowienie nadzoru kuratora.

W programie LEX Prawo Oświatowe znajduje się jeszcze 6 wzorów dokumentów na ten temat
Zamów dostęp testowy i od razu zyskaj dostęp do wszystkich treści

Akty prawne

Akty prawa powszechnego , resortowego i europejskiego z zakresu

Rodzaje i szczegółowe zasady działania placówek publicznych, warunki pobytu dzieci i młodzieży w tych placówkach oraz wysokości i zasad odpłatności wnoszonej przez rodziców za pobyt ich dzieci w tych placówkach.

Dz.U.2015.1872 rozporządzenie z dnia 2015-11-02
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 2 listopada 2015 r. w sprawie rodzajów i szczegółowych zasad działania placówek publicznych, warunków pobytu dzieci i młodzieży w tych placówkach oraz wysokości i zasad odpłatności wnoszonej przez rodziców za pobyt ich dzieci w tych placówkach.

Cela zabezpieczająca i izba izolacyjna.

Dz.U.2013.638 rozporządzenie z dnia 2013-06-03
Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 3 czerwca 2013 r. w sprawie celi zabezpieczającej i izby izolacyjnej.

Zniesienie Rodzinnego Ośrodka Diagnostyczno-Konsultacyjnego w Sopocie oraz w sprawie utworzenia Rodzinnego Ośrodka Diagnostyczno-Konsultacyjnego w Gdańsku.

Dz.Urz.MS.2012.97 zarządzenie z dnia 2012-06-15
Zarządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 15 czerwca 2012 r. w sprawie zniesienia Rodzinnego Ośrodka Diagnostyczno-Konsultacyjnego w Sopocie oraz w sprawie utworzenia Rodzinnego Ośrodka Diagnostyczno-Konsultacyjnego w Gdańsku.
W programie LEX Prawo Oświatowe znajduje się jeszcze 114 aktów na ten temat
Zamów dostęp testowy i od razu zyskaj dostęp do wszystkich treści